فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

جزئیات فراخوان جشنواره شماره: 966 لوِئیزا
مهلت ارسال اول: 1402/08/19 کشور: Spain دوره: 2023
مهلت ارسال دوم: 1402/09/04 نوع: جشنواره عكس خارجي(گروه PH) زمان اعلام نتایج: 1402/12/13
لینک نتایج...(نتایج این جشنواره در سایت فوکوس درج شده است.)
موضوعات: جشنواره در 13 بخش برگزار می شود:

• چشم انداز

• خلاقه

• منظره کوهستانی

• آلپینیسم

• سنگ نوردی

• ورزش های هیجان انگیز

• مردم در کوهستان یا طبیعت

• دنیای حیوانات

• دنیای پرندگان

• دنیای گیاهان

• دنیای زیر آب

• عکس ماکرو

• عکاسی در شب

هزينه ثبت نام: 

ثبت نام رایگان می باشد.

هزينه ارسال: 

1 بخش 220,000 تومان

2 بخش 230,000 تومان

3 بخش 240,000 تومان

4 بخش 250,000 تومان

5 بخش 260,000 تومان

6 بخش 270,000 تومان

هر بخش اضافی 10,000 تومان

کاتالوگ جشنواره: کاتالوگ جشنواره شش ماه بعد از داوری ارسال می شود. جوايز در یک نگاه: 
7000 یورو جایزه نقدی + سایر جوایز
کاربران مجاز به ثبت نام: 
کاربر A
کاربر B
کاربر C
کاربر +C
کاربر H
مشخصات فایل:

- هر عکس را تنها می توان در یک بخش شرکت داد.

- عکاس مي تواند در هر بخش حداکثر 5 عکس (در مجموع 65 عکس) ارسال نمايد.

- عکس ها باید با فرمت jpg ، به صورت sRGB ذخیره شوند.

- در بخش دیجیتال، Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر فایل از ( 2 ) مگابایت بیشتر نباشد.

- در بخش دیجیتال، بزرگترین ضلع عکس حداکثر 1920 پیکسل باشد.

نکته مهم: عکس در عکس های عمودی ارتفاع نهایت می تواند 1920 پیکسل باشد. دلیل: ابعاد عکس ها بر اساس رزولوشن مانیتور داوری تعیین شده است. بنابراین طبیعی است که بزرگترین ضلع عکس در عکس های عمودی از بزرگترین ضلع عکس های افقی کوچکتر باشد.

راهنمای تغییر اندازه در فتوشاپ

توضيحات:
- اعضای سطح B و بالاتر که عکسهای آنها توسط کلوپ عکس فوکوس به جشنواره ارسال شده و عکس آنها در این جشنواره پذیرفته شود، گواهی پذیرش از نماینده فیاپ در ایران برای این جشنواره دریافت می کنند.
- هریک از اعضای سطح B و بالاتر که توسط کلوپ عکس فوکوس در جشنواره های خارجی شرکت کرده و موفق به کسب جایزه شوند، تقدیرنامه از نماینده فیاپ دریافت خواهند کرد.
هزینه شرکت در این جشنواره 22 یورو است اما برای اعضای کلوپ فوکوس رایگان است.
ویرایش عکس ها در حد تنظیمات وایت بالانس، کنتراست، اشباع رنگ، فوکوس، حذف و پاکسازی زوائد به صورت جزئی قابل قبول است.
تصاویر مربوط به گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی قابل قبول نیستند.

* برای شرکت کنندگانی که در مهلت 'ارسال اوّل' ثبت نام خود را تکمیل کنند یعنی هزینه ها را واریز کرده، عکس های خود را ارسال کرده و درخواست را تایید نهایی کنند، 'هزینه ارسال' با 20% تخفیف محاسبه می شود.

جوايز:
نفر اول 3000 یورو + 2 دعوتنامه برای شرکت در مراسم اهدای جوایز
300 یورو به نفرات اول هر بخش
جایزه جوان ترین عکاس: تب لت 4G سامسونگ- این جایزه به عکاس جوانی تعلق می گیرد که سن او تا 1 دسامبر 2023 ، نوزده سال نشده باشد.
بهترین جایزه در تم سال- موضوع عکاسی درشب: ساعت سیتی زن
-
شرایط شرکت:
عکس ها را کوچکتر از اندازه اعلام شده ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند. در صورتی که حجم یا ابعاد عکس بزرگتر از اندازه تعریف شده باشد سایت امکان آپلود را به شما نخواهد داد. سایت خطا ندارد و اگر امکان آپلود عکس به شما نمی دهد، مطمئن باشید ابعاد یا حجم فایل شما اشکال دارد. لطفاً راهنمای تغییر اندازه عکس را بخوانید.

لینک راهنمای تغییر اندازه عکس در فتوشاپ


در تمام جشنواره ها عکس ها باید بدون حاشیه باشند. همچنین هر عکس را تنها در یک بخش هر جشنواره می توان شرکت داد. نسخه های سیاه سفید و رنگی و حتی کراپ های متفاوت از یک عکس همگی یک عکس حساب می شوند بنابراین فقط باید یک عنوان داشته باشند و آنها را نمی توان در دو بخش یک جشنواره شرکت داد. عکسی که در یک دوره هر جشنواره پذیرفته شده است را دیگر نمی توان در سال های بعد همان جشنواره ارسال کرد اما برای سایر جشنواره ها می توان ارسال کرد.
با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز، مجبوریم هزینه ثبت نام را بصورت علی الحساب در سایت درج کنیم. مبلغ قطعی هزینه ثبت نام در روز حواله ارز برای جشنواره مشخص می شود.(چند روز پس از آخرین مهلت ارسال عکس ها که در سایت درج شده) در صورتی که نرخ دلار و یورو ارزان شود مبلغ اضافی به حساب کاربری شما برگشت داده می شود و می توانید برای جشنواره های بعدی استفاده کنید. در صورتی که نرخ یورو و دلار گران شود از رسوب حساب کاربریتان کسر می شود و اگر کسر موجودی در حساب کاربریتان داشته باشید، می بایست نسبت به تکمیل آن اقدام کنید.

انتخاب عنوان عکس

هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.
عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان" یا "شماره فایل دیجیتال" مثلاً DSC05121، و یا عنوانی که فقط شماره باشد مثلا، 123245، ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و کمتر از 30 حرف انگلیسی باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
تعاریف:

تعريف عکس

عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی بصورت نگاتیو یا اسلاید و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد. به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی نگاتیو یا اسلاید و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد. عکس هایی که به طور کامل در کامپیوتر ساخته شده اند مجاز نیستند. بجز در بخش هایی که عکس ها باید مستند باشند یعنی باید مطابق تعریف عکس سنتی فیاپ TRAD، طبیعت، فوتوژورنالیسم و گردشگری باشند که دستکاری استناد عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد. اگر عکس شما به صورت فتومونتاژ خلق شده است، تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد، ممکن است فایل خام تمام این عناصر از شما خواسته شود. از فایل های بدون کپی رایت و آماده موجود در اینترنت نمی توان برای مونتاژ در عکس استفاده کرد. محتوای عکس باید نسبت به کار گرافیکی انجام شده، غالب باشد. عکس هایی که به طور کامل در کامپیوتر ساخته شده اند مجاز نیستند.

دیگر تعاریف

تعریف آلپینیسم: عکس هایی که نشان دهنده ی کوهنوردی، کوهنوردی روی یخ، اسکی کوهستان و دنیای ارتفاعات از دیدگاه ورزشی و همچنین سایر
ورزش های کوهستانی مرتفع و کوهستانی زمستانی باشد.
تعریف سنگ نوردی: عکس های که نشان دهنده ی دنیای عمودی باشند مانند صخره نوردی، دیواره نوردی، کوه نوردی شهری
ورزش های هیجان انگیز: منظور فعالیت ها و ورزش های ماجراجویی در مناطق کوهستانی و طبیعت است مانند: کایاک سواری، هایلاین،دوچرخه سواری در کوهستان، پاراگلایدر، دویدن در کوهستان، دره نوردی، غارنوردی، غواصی در غار، غواصی، موج سواری و غیره
مردم در کوهستان یا طبیعت: عکس هایی که نشان دهنده ی یک فرهنگ اجتماعی است و به مردم بومی کوهستان و طبیعی اشاره دارد. محیط ها و همچنین آداب و رسوم، سنت ها و شیوه های زندگی آنها. عکس هایی که بیانگر ییلاق و قشلاق این مردم است
دنیای حیوانات و دنیای پرندگان: عکس های مربوط به دنیای حیوانات و دنیای پرندگان باید در محیط طبیعی و زیستگاه این جانوران عکاسی شده باشد.
دنیای گیاهان: هر گونه گیاهی که در محیط خود عکس گرفته شود. قارچ ها را نیز شامل می شود.
دنیای زیر آب: شامل گیاهان، جانوران و اکوسیستم های زیر آب می باشد.
تم سال 2023 جشنواره- عکاسی در شب: عکس هایی که از کوه ها، طبیعت، گیاهان و جانوران، مردم در طبیعت در شب عکاسی شده باشد.

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران