فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

جزئیات فراخوان جشنواره شماره: 766 مجموعه جشنواره های هلند
مهلت ارسال: 1398/10/20 کشور: هلند دوره: 12
این جشنواره تنها با یک مهلت ارسال و بدون تخفیف مهلت ارسال می باشد. نوع: جشنواره عكس خارجي(گروه PH) زمان اعلام نتایج: 1398/11/26
لینک نتایج...(نتایج این جشنواره در سایت فوکوس درج شده است.)
عنوان کامل:
12th Holland International Image Circuit 2020
18th Tribute to Colour 2020: (FIAP 2020/001)
12th Image Salon Delft 2020 : (FIAP 2020/002 )
12th Image Contest Wageningen 2020 : (FIAP 2020/003)
10th Rainbow Challenge Rijen 2020 : (FIAP 2020/004)
3rd EPic Photo Salon Epe 2020 : (FIAP 2020/005)
موضوعات: جشنواره در 3 بخش برگزار می شود:

• آزاد رنگی

• آزاد تک رنگ

• عکس های سفر

هزينه ثبت نام: 

1 بخش 722,500 تومان

2 بخش 795,000 تومان

3 بخش 795,000 تومان

هزينه ارسال: 

1 تا 3 بخش 60,000 تومان

کاتالوگ جشنواره: 

• این کاتالوگ با کیفیت پنج ستاره فیاپ (بالاترین کیفیت فیاپ) است.

کتاب دوره های قبل در قطع خشتی و 256 صفحه ارسال شده است. این کتاب یکی از با کیفیت ترین کتاب های جشنواره هاست.
کاتالوگ جشنواره شش ماه بعد از داوری ارسال می شود.
جوايز در یک نگاه: 
جایزه ویژه عکاسان زیر 21 سال مدال های فیاپ و PSA
کاربران مجاز به ثبت نام: 
کاربر A
کاربر B
کاربر C
کاربر +C
کاربر H
مشخصات فایل:

- هر عکس را تنها می توان در یک بخش شرکت داد.

- عکاس مي تواند در هر بخش حداکثر 4 عکس (مجموعاً 12 عکس) ارسال نمايد.

- عکس ها باید با فرمت jpg ، به صورت sRGB ذخیره شوند.

- در بخش دیجیتال، Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر فایل از ( 2.5 ) مگابایت بیشتر نباشد.

- در بخش دیجیتال، ضلع افقی حداکثر 1400 پیکسل یا ضلع عمودی 1050 پیکسل باشد. یعنی:

• در عکس های افقی، ضلع افقی حداکثر 1400 پیکسل یا ضلع عمودی حداکثر 1050 پیکسل باشد.

• در عکس های عمودی، ارتفاع یا ضلع عمودی حداکثر 1050 پیکسل باشد.

• عکس های مربع، حداکثر 1050 در 1050 پیکسل باشد.

نکته مهم: عکس در عکس های عمودی ارتفاع نهایت می تواند 1050 پیکسل باشد. دلیل: ابعاد عکس ها بر اساس رزولوشن مانیتور داوری تعیین شده است. بنابراین طبیعی است که بزرگترین ضلع عکس در عکس های عمودی از بزرگترین ضلع عکس های افقی کوچکتر باشد.

راهنمای تغییر اندازه در فتوشاپ

توضيحات:
- اين جشنواره زير نظر انجمن های زیر برگزار می شود و عکس هاي راه يافته در آن براي دريافت القاب آنها محاسبه مي شود:

• فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، فیاپ، شماره مجوز: ( 2020/001-5 )

• انجمن عکاسی آمریکا PSA مجوز شماره:( 2020-001 )

- عکاسانی که عکسهای آنها توسط کلوپ عکس فوکوس به جشنواره ارسال شده و عکس آنها پذیرفته شود، گواهی پذیرش از نماینده فیاپ در ایران برای این جشنواره دریافت می کنند.
- هریک از اعضای فیاپ که توسط کلوپ عکس فوکوس در جشنواره های خارجی شرکت کرده و موفق به کسب جایزه شوند، تقدیرنامه از نماینده فیاپ دریافت خواهند کرد.
- اين مجموعه جشنواره شامل 5 جشنواره مختلف است. يعني با يکبار پرداخت هزينه ثبت نام و ارسال آثار، عکس هاي شما در 5 جشنواره شرکت داده مي شود. (  5  بار داوري مي شود).
در دوره 2018، یک عکس از خانم ریحانه شاداب جوپشتی موفق به دریافت روبان افتخار GPU گردید و در مجموع 98 عکس از عکاسان عضو کلوپ عکس فوکوس در این جشنواره پذیرفته گردید.
جوايز:
جایزه ویژه عکاسان زیر 21 سال
مدال های فیاپ و PSA
شرایط شرکت:
عکس ها را کوچکتر از اندازه اعلام شده ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند. در صورتی که حجم یا ابعاد عکس بزرگتر از اندازه تعریف شده باشد سایت امکان آپلود را به شما نخواهد داد. راهنمای تغییر اندازه عکس را بخوانید. عکس ها بدون حاشیه باشند.
با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز، مجبوریم هزینه ثبت نام را بصورت علی الحساب در سایت درج کنیم. مبلغ قطعی هزینه ثبت نام در روز حواله ارز برای جشنواره مشخص می شود.(چند روز پس از آخرین مهلت ارسال عکس ها که در سایت درج شده) در صورتی که نرخ یورو و دلار ارزان شود مبلغ اضافی در حساب کاربری شما برای جشنواره های بعدی باقی خواهد ماند. در صورتی که نرخ یورو و دلار گران شود و کسر موجودی در حساب کاربریتان داشته باشید, می بایست نسبت به تکمیل آن اقدام کنید.

انتخاب عنوان عکس

هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.
عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان" یا "شماره فایل دیجیتال" مثلاً DSC05121، و یا عنوانی که فقط شماره باشد مثلا، 123245، ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و کمتر از 30 حرف انگلیسی باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
تعاریف:

تعريف عکس

عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد ( به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

تعريف فیاپ برای عکس تک رنگ

یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می شود. یک عکس سیاه و سفید که بجای تن های خاکستری دارای تن های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می شود و می توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ بصورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید بصورت رنگی چاپ شود.

تعريف PSA برای عکس تک رنگ

عکسی تک رنگ محسوب می شود که احساس فاقد رنگ بودن را منتقل کند ( به عنوان مثال فقط دارای تنالیته های خاکستری است که تنالیته های خاکستری می تواند شامل سفید خالص و سیاه خالص نیز باشد.) یا احساس عکس خاکستری را منتقل می کند که در تمام عکس دارای تنالیته فقط یک رنگ است. (به عنوان مثال سپیا، قرمز، طلایی و غیره.) یک عکس خاکستری یا عکسی دارای چند رنگ که تغییر یافته و یا احساس تغییر یافتن را منتقل می کند (از راه ایجاد تنالیته موضعی، دارای چند تن رنگی بودن یا دارای نقاط رنگی مختلف بودن)، مطابق تعریف، عکس تک رنگ نبوده و جز عکس رنگی طبقه بندی می شود.

تعريف عکس هاي سفر

يک عکس سفري عکسي است که احساسي از يک زمان يا مکان، تصوير يک سرزمين، مردم آن سرزمين، يا يک فرهنگ در حالت طبيعي آنرا نشان دهد. محدوديت جغرافيايي ندارد. عکسهاي فوق کلوزآپي که هويت زمان و مکان را از دست ميدهد،عکسهاي استوديويي از مدل، يا دستکاريهايي در عکس، که باعث ميشوند موقعيت واقعي نشان داده نشود قابل قبول نيستند. هيچ عنصري از عکس نبايد جابجا، clon، اضافه، حذف،بازچيني و يا ترکيب شود. اجازه هيچ گونه تغيير و تبديل و يا دستکاري وجود ندارد مگر تغيير اندازه عکس، کراپ (crop) ، تاريک يا روشن کردن و ترميم رنگ اصلي صحنه. از هيچ فيلتر جلوه هاي ويژه نمي شود استفاده کرد. هرگونه شارپ کردن عکس بايد طبيعي به نظر برسد.

دیگر تعاریف

رنج حیوانات
در همه بخش ها ، در صورت رنج واضح حیوانات: تصاویری که در آن رنج حیوانی آشکار است مجاز نیست.
خط مشی پهپاد
یکی از اصول عکاسی این است که ایمنی و رفاه سوژه ، عکاس و محیط اطراف نسبت به عکس گرفتن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هدف از این بخش جلوگیری از هرگونه مداخله با افراد یا حیوانات دیگر است که می تواند باعث اختلال در فعالیت طبیعی آنها شود یا شیوه تعامل فرد یا حیوان با محیط خود را مختل کند.

1. به منظور عکس گرفتن از فعالیت خود ، یک پهپاد را بر فراز افراد نباید پرواز کند ، مگر اینکه اجازه کتبی داده شود.
2- بر فراز حیوانات در زیستگاه طبیعی خود پرواز نکنند ، به خصوص در مناطق لانه سازی و مکانهایی که حیوان در حال حاضر تحت فشار است (بقای زمستان ، تغذیه مهاجر ، محافظت از جوان). عکاسی از چشم انداز / مناظر مجاز است.
3. نمی تواند در هیچ منطقه بیابانی مشخصی پرواز یا عکس کند.

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران

آژانس عکس

تامین محتوای انتشارات

خرید عکس