فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

یادی از محسن محمدخانی، عکاس مطرح ایرانی که در سکوت خبری درگذشت
ثبت: 1399/05/13

 

نمایندگی فدراسیون جهانی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران در پیامی درگذشت محسن محمدخانی، هنرمند پیشکسوت حوزه عکاسی را به خانواده وی و جامعه هنری تسلیت گفت.

 

 

به گزارش روابط عمومی دفتر فیاپ در ایران، محسن محمدخانی، عکاس پیشکسوت متولد 1337 در تهران است. این هنرمند 11 مردادماه امسال بر اثر ایست قلبی درگذشت.

 

 

چهار دهه فعالیت فشردة عکاسی در همة زمینه ها باعث شده تا در محیط های علمی و آموزشی وی را محقق عکاسی و در حوزه صنایع و کارخانه های تولیدی داخلی و خارجی او را عکاس صنعتی و تبلیغاتی بشناسند و برخی که دوستدار طبیعت و ابنیة تاریخی کشور هستند وی را عکاس طبیعت بنامند. از سوی دیگر، متولیان فرهنگی، هنرمندان، ناشران و مسئولان موزه های کشور وی را عکاس آثار فرهنگی می دانند.

افزون بر این، پژوهش های فنی وی در زمینة صنعت چاپ، لیتوگرافی و مدیریت در رنگ و اصلاح تخصصی تصاویر باعث شده چاپخانه داران و لیتوگرافها محسن محمدخانی را ناظر فنی چاپ بخوانند. اما برای آشنایی بیشتر با او، به دوران نوجوانی وی بازمی گردیم.

از ابتدای دهة پنجاه، با علاقة بسیار، عکاسی را با دوربین قطع متوسط شروع کرد و به علت داشتن روحیة کمالگرا، با عکاسان بزرگی همچون مرحوم نیکول فریدنی، استاد امیر کاشفی و مرحوم دکتر داریوش گلگلاب همراه شد. تجربیات سفرهای متوالی عکاسی، نیز پژوهش های مکاتبه ای با مراکز علمی و تخصصی خارج از کشور، در خصوص فیزیک نور، معایب و محاسن عدسی ها، نحوة ظهور استانداردِ اسلاید، نورپردازی و مدیریتِ رنگ و اصلاح کلوین، باعث شد خیلی زود به لوازم، علوم و فنون مدرن عکاسی دست یابد تا جایی که بعدها عکس هایش به عنوان مرجع در بولتن های تبلیغاتی صنایعِ تولید لوازم عکاسی جهان، از جمله آگفای آلمان، به چاپ برسد. سال ها او مشاور فنی شرکت های واردکنندة لوازم عکاسی در ایران بود. فراگیری علوم فوق باعث شد که به عنوان عکاس صنعتی مجرب نیز مطرح شود.

او عکاسی از پالایشگاه ها، کارخانه های صنعتی و محصولات داخلی و خارجی را (اعم از اتومبیل و ماشین های راه سازی تا لوازم خانگی و جواهرات و محصولات خوراکی) به عنوان یک حرفه دنبال کرد و نتیجة آن چاپ صدها بروشور، کاتالوگ و بیلبورد تبلیغاتی است.

محمدخانی در طول دوران کار حرفه ای خود، با وجود مشغلة زیاد، هرگز از ارتقای سطح علمی هنرجویان عکاسی و همکاران خود غافل نشد، تا جایی که در اوایل دهة هفتاد، با مساعدت شهرداری تهران و همکاری چند تن از دوستان خود، از جمله محمد تهرانی، توانستند انجمن عکاسی ایران را در ساختمانی در پارک لالة تهران پایه گذاری کنند؛ که بعدها مکان آن تغییر یافت و نام آن به خانة عکاسان ایران مبدل گشت. او تا کنون چندین نمایشگاه اسلاید در همین خانة عکاسان برگزار کرده است.

توجه محمدخانی به عکاسی و معماری و عکسبرداری از طبیعت ایران، ابنیة تاریخی و بناهای اسلامی،  باعث شد که در سال 1374 طی حکمی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مأمور عکاسی از بارگاه مقدس امام رضا(ع) شود. این عکاس مجرب اکنون آرشیوی غنی از اسلایدهایی فراهم آورده است که نمایشگر گوشه گوشة طبیعت زیبای چهارفصل و آثار تاریخی ایران است. بخشی از اسلایدهای او در دو دهة گذشته به صورت نمایشگاه های اسلاید در مراکز آموزشی و فرهنگی از جمله دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه آزاد اسلامی و جشنواره های مختلف عکاسی به نمایش درآمده و برخی نیز با چاپ در نشریات تخصصی عکاسی و پوسترهای 70×100 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سالنامه های مختلف یا کتاب ایران (سرزمین نوروز)، همچنین بعضی دیگر از طریق دفاتر جهانگردی در قالب بولتن ها و بروشورهای مختلف، برای معرفی دیدنی های سرزمین زیبای ایران در کشورهای اسکاندیناوی و نمایشگاه های بین المللی جهانگردی در آمریکا و استرالیا عرضه شده است.

عکاسی فرهنگی و همکاری با هنرمندان معاصر، ناشران، مراکز فرهنگی و موزه های مختلف، از جمله موزة قرآن، موزة سعدآباد، موزة هنرهای معاصر، موزة مجلس شورای اسلامی، موزة رضا عباسی، موزة فرش، موزة کاخ گلستان و بنیاد ایرانشناسی، باید گفت که عکاسی تخصصی ایشان از هزاران اثر هنری منابع یادشده و چاپ آنها در کتب مختلفِ مرجع گام بلندی است در احیای هنر گذشتگان و بالندگی و آشنایی نسل حاضر با میراث فرهنگی این مرز و بوم. مثلاً عکاسی ایشان از مینیاتورهای شاهنامة شاه طهماسب، موجود در گنجینة موزة هنرهای معاصر تهران و چاپ آن در قالب کتابی نفیس، به عنوان شاخص‌ترین اثر هنری دورة اسلامی، در اکتبر 2011 و همزمان با بزرگداشتِ «هفتة هنرهای اسلامی» در موزة متروپولیتن نیویورک رونمایی شد، که موجب مباهات هموطنان ایرانی گشت.

 

نظارت بر چاپ کتاب‌های جشنواره بین المللی عکس خیام (از دوره چهارم تاکنون) نیز از دیگر فعالیت های هنری این مرحوم است.

 

کلوپ عکس فوکوس (نماینده رسمی فیاپ در ایران) ضایعه درگذشت این هنرمند مطرح و پیشکسوت را به خانواده ایشان، جامعه هنری و جامعه عکاسان ایرانی تسلیت می گوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران