فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

فراخوان جایزه ویکتور پولینسکی 2016
ثبت: 1395/02/08

مدرسه عکاسی ویکتور پولینسکی با همکاری نمایندگی فیاپ در ایران (کلوپ عکس فوکوس) برگزار می کند:

 دانلود فراخوان فارسی

 

 

ویکتور پولینسکی (1965-2013): عکاس برجسته روس، اهل جمهوری قرقیزستان بود. عکسهای وی در سراسر کشور استفاده می شد؛ از جمله: روی پول، در تبلیغات انتخابات، نشریات، کتاب ها و غیره. وی علاوه به عکاسی حرفه ای، به عنوان بنیانگذار مدرسه عکاسی ویکتور پولینسکی، به آموزش عکاسی می پرداخت.

 

جایزه ویکتور پولینسکی, زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) (با شماره پاتروناژ 327/2016)، انجمن عکاسی آمریکا (PSA) (با شماره پاتروناژ 273/2016)، کلوپ عکس فوکوس (FPC) (با شماره پاتروناژ W2016/B03) و اتحادیه بین المللی عکاسان هنری (IAAP) (با شماره پاتروناژ 16/2016) برگزار می شود. عکس هاي راه يافته به این جشنواره, ضمن ثبت در آرشیوFIAP  و PSA بنام عکاس, براي دريافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه خواهد شد.

 

 

مراحل شرکت در جشنواره:

 1. مطالعه دقیق و کامل فراخوان
 2. انتخاب عکس ها
 3. تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس در سایت فوکوس
 4. ثبت نام در سایت جشنواره (ارسال آثار ایرانیان فقط از طریق لینک سایت فوکوس)
 5. واریز هزینه ثبت نام
 6. آپلود عکس ها
 • برای جلوگیری از ثبت نام های بی هدف و تکراری، سایت به گونه ای طراحی شده که تا پیش از واریز هزینه ثبت نام، آپلود عکس ممکن نباشد. چون ممکن است در روزهای پایانی اختلال در شبکه بانکی وجود داشته باشد، پیش بینی لازم را انجام دهید.
 • هزینه ثبت نام برای ایرانیان با تخفیف نسبت به سایر کشورها و به ریال بوده و کاتالوگ ایرانیان از دفتر فوکوس قابل دریافت خواهد بود. واریز هزینه ثبت نام بصورت آنلاین است و بلافاصله پس از واریز آنلاین، مبلغ واریزی به حساب کاربری فرد اضافه شده و می تواند عکس ها را آپلود کند.

موضوعات:

جشنواره در شش بخش برگزار مي شود:

 1. موضوع آزاد تک رنگ (فقط تک رنگ/سیاه و سفید)
 2. موضوع آزاد رنگی (فقط رنگی)
 3. موضوع پرتره (رنگی/تک رنگ)
 4. موضوع چشم انداز (رنگی/تک رنگ)
 5. موضوع خلاقه (رنگی/تک رنگ)
 6. موضوع مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم (رنگی/تک رنگ) (مطابق تعریف عکس سنتی)
 • در هر بخش می توان چهار عکس (درمجموع بیست و چهار عکس برای 6 بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می توان شرکت داد. عکس ها باید طبق تعاریف زیر و تعاریف فیاپ و PSA ،که در انتهای فراخوان آمده، باشند.
 • در بخش آزاد می توان عکس هایی با هر موضوع را شرکت داد. به عنوان مثال: پرتره, آیین ها, طبیعت, حیات وحش, چشم انداز, سفر, معماری, طبیعت بی جان, فوتوژورنالیسم, نجوم, خلاقه و غیره. در تمامی بخش ها استفاده از هر نوع تکنیک مجاز است, از جمله :فتومونتاژ, پانوراما, HDR و غیره. در بخش آزاد رنگی، نقش رنگ در عکس نیز جز امتیازات عکس در داوری منظور خواهد شد.

تقویم جشنواره:

 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: 7 اردیبهشت 1395
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها با تخفیف: 17 خرداد 1395
 • آخرین مهلت ثبت نام عادی و دریافت عکس ها: 26 مهر 1395
 • داوری: 11 تا 17 آبان 1395
 • اعلام پذیرفته شدگان و نامزدهای جوایز: 1 آذر 1395
 • اهدای جوایز و نمایشگاه: بهمن 1395
 • تحویل کاتالوگ ایرانیان: دفتر کلوپ عکس فوکوس

امتیاز ویژه شرکت کنندگانی که ثبت نام را به روزهای آخر موکول نمی کنند، امکان ثبت نام با 20% تخفیف است.

 

دبیر و داوران:

دبیر جشنواره: علی سامعی, ESFIAP, EFIAP (نماینده فیاپ در ایران)

داوران:

2 بخش آزاد تک رنگ و آزاد رنگی: Haitham Al Farsi از عمان، ابراهیم بهرامی, AFIAP، ، وحید بابایی, AFIAP و مهدی منتصری, AFIAP و محمد رضا چایفروش

بخش پرتره: Haitham Al Farsi از عمان، ابراهیم بهرامی, AFIAP و وحید بابایی، AFIAP

بخش چشم انداز: Haitham Al Farsi از عمان، ابراهیم بهرامی, AFIAP و فرید ثانی EFIAP

بخش خلاقه: Haitham Al Farsi از عمان، ابراهیم بهرامی, AFIAP و مهدی منتصری, AFIAP

بخش مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم: Haitham Al Farsi از عمان، ابراهیم بهرامی, AFIAP و محمد رضا چایفروش

ذخیره: محمد رضا چایفروش و فرید ثانی EFIAP

 

شرایط شرکت در جشنواره:

 1. ثبت نام:
 • شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان, اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است. ارسال آثار ایرانیان فقط از طریق لینک سایت فوکوس
 • کپی رایت:عکس ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد, تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد. کلیپ آرت, تصاویر آماده و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند, نباید در عکس ها استفاده شوند.FIAP PSA, و کلوپ عکس فوکوس مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی باشند.
 • اگر فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد, امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
 • ثبت نام: ثبت نام ایرانیان و ارسال عکس ها فقط از لینک موجود در سایت فوکوس انجام گیرد.
 • در هنگام ثبت نام فقط از حروف انگلیسی استفاده شود.
 • اندازه عکس ها: عرض 1920 پیکسل یا ارتفاع 1080 پیکسل باشد. عکس ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از 2 مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید, در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند, در هنگام ثبت نام, آپلود نخواهند شد. می توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را در سایت فوکوس مطالعه کنید.

 

 

 • عنوان عکس: عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم, نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان"،"شماره فایل دیجیتال" (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا 123245) ارایه کرد, زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است, به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
 • نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد, از داوری حذف خواهند شد.
 • مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف آن بخش که در ادامه آورده می شود باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد. عکسهای سوژه انسانی بدون پوشش مجاز به شرکت نبوده و از داوری حذف خواهند شد.
 • نمایشگاه: عکس های برنده بصورت دیجیتال در قرقیزستان و نیز بر روی سایت جشنواره به نمایش در می آیند.
 1. تحقیقات اخلاقی: شرکت در هر جشنواره ای زیر نظر فیاپ، به این منزله است که شرکت کننده شرایط زیر را بدون استثنا و بدون حق اعتراض پذیرفته است:
 • حتی اگر عکاس عضو فیاپ هم نباشد، عکس های ارسالی عکاس می تواند توسط کمیته اخلاق فیاپ مورد بررسی قرار گیرد، تا مشخص شود که آیا مطابق قوانین و تعاریف فیاپ بوده یا خیر.
 • فیاپ مجاز به استفاده از تمامی روش ها برای بررسی های اخلاقی خود است.
 • هرگونه خودداری از همکاری با فیاپ و یا خودداری از ارسال فایل اصلی عکس (همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است) و یا خودداری از ارایه مدارک کافی، منجر به تحریم عکاس توسط فیاپ می شود.
 • اسامی عکاسانی که در اثر عدم پایبندی به قوانین فیاپ تحریم شده اند به شیوه های مختلف منتشر می شود تا قانون شکنی عکاس اطلاع رسانی شود.
 • مهم: در مورد عکاسی دیجیتال، فیاپ توصیه می کند که عکاسان بایستی فایل اصلی عکس همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است به همراه متادیتا ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین فیاپ، قادر نبودن به دسترسی به اطلاعات مهم می تواند منجر به تحریم عکاس شود. برگزارکننده جشنواره یا فیاپ می توانند از عکاسی که عکسش مشکوک به عدم انطباق با قوانین و تعاریف فیاپ است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل (RAW کنند. همچنین فایل اصلی یک فریم قبل و یک فرم بعد آن عکس نیز درخواست می شود. اگر عکاسی این فایل ها را ارایه نکند می تواند تحریم شود. افرادی که سرقت هنریشان اثبات شود، بصورت مادام العمر از فعالیت های فیاپ محروم خواهند شد. (اجازه شرکت در هیچ جشنواره زیر نظر فیاپ به عنوان شرکت کننده یا داور نخواهند داشت و القاب آنها نیز پس گرفته می شود.)
 1. اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان، پرداخت هزینه ثبت نام و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است.
 2. انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین ایران نیز باشد. (با توجه به همکاری فوکوس)
 3. جوایز:
 • مجموعا هزار و پانصد دلار جوایز نقدی
 • در مجموع 123 جایزه و تقدیر به بهترین عکس های ژانرهای مختلف اهدا می شود.
 • جایزه بهترین شرکت کننده: نشان آبی آسمانی فیاپ
 • جایزه فوکوس: نشان طلای فوکوس + ده میلیون ریال جایزه نقدی برای بهترین شرکت کننده ایرانی از طرف کلوپ عکس فوکوس
 • جوایز بهترین شرکت کننده جشنواره و فوکوس به شرکت کننده هایی داده می شود که بیشترین پذیرش را در شش بخش داشته باشند، همچنین جوایز کسب شده افراد نیز در محاسبه مجموع امتیازات، در نظر گرفته می شود. در صورتی که مجموع امتیازات دو شرکت کننده برابر باشد، شرکت کننده ای که زودتر ثبت نام کرده باشد، برنده خواهد شد. زمان پرداخت هزینه ثبت نام مبنای محاسبه است.
 • جایزه بهترین کلوپ: نشان طلای FPC

 

جوایز هر بخش:

 • مدال های طلای فیاپ، PSA و IAAP
 • نشان های طلا، نقره و برنز FPC
 • 2 روبان افتخار فیاپ
 • 12 تقدیر
 • تعداد جوایز بر اساس ضوابط PSA و با توجه به تعداد تخمینی شرکت کنندگان محاسبه شده است.

 

 1. هزینه ثبت نام:

 شرکت کنندگان خارجی (هزینه اصلی):
1 تا 3 بخش: 25 دلار و 4 تا 6 بخش: 35 دلار

شرکت کنندگان ایرانی (با تخفیف شرکت از طریق فوکوس):

ثبت نام با تخفیف تا 17 خرداد:
1 تا 3 بخش: 25 هزار تومان (معادل 7 دلار)
4 تا 6 بخش: 30 هزار تومان (معادل 9 دلار)

ثبت نام عادی تا 16 مهر:
1 تا 3 بخش: 30 هزار تومان (9$)
4 تا 6 بخش: 35 هزار تومان (10$) 

 • بر اساس قوانین PSA تمامی شرکت کنندگان موظف به پرداخت هزینه ثبت نام, جهت تامین بخشی از هزینه های جشنواره می باشند و در ازای آن, کاتالوگ جشنواره بصورت CD به تمامی شرکت کنندگان اهدا خواهد شد. به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه عکس های شرکت کننده در جشنواره پذیرفته شده باشد یا خیر, برگزارکننده موظف به اهدا کاتالوگ جشنواره به وی است. (حتی شرکت کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشده هم کاتالوگ را بصورت رایگان دریافت خواهند کرد.) کاتالوگ ایرانیان از دفتر فوکوس قابل دریافت خواهد بود.

 

 1. اعلام نتایج:
 • نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کننده باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده باشد.

 

 1. تعاریف:

الف) تعارف فیاپ:

 • تعريف فیاپ برای عکس تک رنگ: یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می شود. یک عکس سیاه و سفید که بجای تن های خاکستری دارای تن های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می شود و می توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد, چنین عکسی را می توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ بصورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر, یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ, به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید بصورت رنگی چاپ شود.
 • تعریف عکس سنتی: یک عکس سنتی باید محتوای اولیه عکس را با حداقل تنظیمات نگه داشته باشد، واقعیت صحنه را نباید تغییر داده و می بایست طبیعی بنظر برسد. بازچینی، جابجایی، افزودن و یا حذف اجزای عکس ممنوع بوده و تنها کراپ کردن مجاز است. با رعایت شرایط بالا, می بایست هر تلاشی به کار گرفته شود تا سطح هنری, در تمامی عکس ها, افزایش یابد.

 

ب) تعاریف PSA:

 • تعريف عکس: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت, فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست, در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی, الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد, اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
 • تعريف PSA برای عکس تک رنگ: عکسی تک رنگ محسوب می شود که احساس فاقد رنگ بودن را منتقل کند ( به عنوان مثال فقط دارای تنالیته های خاکستری است که تنالیته های خاکستری می تواند شامل سفید خالص و سیاه خالص نیز باشد.) یا احساس عکس خاکستری را منتقل می کند که در تمام عکس دارای تنالیته فقط یک رنگ است. (به عنوان مثال سپیا، قرمز، طلایی و غیره.) یک عکس خاکستری یا عکسی دارای چند رنگ که تغییر یافته و یا احساس تغییر یافتن را منتقل می کند (از راه ایجاد تنالیته موضعی، دارای چند تن رنگی بودن یا دارای نقاط رنگی مختلف بودن)، مطابق تعریف، عکس تک رنگ نبوده و جز عکس رنگی طبقه بندی می شود.
 • تعريف PSA برای عکس خلاقه: خلاقه "تغییر واقعیت" است. عکس باید بطور مشهود تغییر در فرم, شکل, رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل را نشان دهد. عکس های HDR که تغییری در این سه عامل را نشان ندهند, به عنوان خلاقه محسوب نمی شوند.
 • توضیح بیشتر برای عکس خلاقه: عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی, الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد, اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد و محتوای عکس باید نسبت به کار گرافیکی انجام شده, غالب باشد. پردازش باید توسط خود عکاس صورت گیرد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
 • ممکن است برخی هنرمندان عکاس تعاریف دیگری برای عکاسی خلاقه داشته باشند، اما چون این جشنواره تحت امتیاز PSA می باشد الزاما داوران مطابق تعریف PSA عکس ها را انتخاب خواهند کرد.
 • تعريف عکس هاي مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم: عکس های فوتوژورنالیسم شامل تک عکس یا توالی از چند عکس که در یک کادر آورده شده اند و باید دارای ارزش خبری و تاثیر احساسی باشند. (شامل علایق انسانی, مستند و اخبار لحظه ای). ارزش خبری عکس باید نسبت به ارزش بصری آن غالب باشد. عکس های که واقعیت را تغییر دهند یا سوژه های که برای عکاسی چیده شده باشند در این بخش پذیرفته نمی شود. تکنیک هایی که عاملی از عکس را اضافه, حذف یا جابجا می کنند در این بخش پذیرفته نمی شود. تنها کراپ (crop) کردن مجاز است. هر گونه تنظیمات عکس باید طبیعی بنظر بیاید.
 • نکته: عکس هاي مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم بدون زیرنویس داوری می شوند و خود عکس باید قوی و گویا باشد. مجموعه عکس در این جشنواره پذیرفته نمی شود. چند عکس که در یک کادر آورده شوند تک عکس به حساب می آیند.
 1. استفاده از عکس ها:
 • برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره, اعم از کتاب, سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.
 • با توجه به قوانین فیاپ پس از ثبت نام, امکان انصراف از شرکت در جشنواره و یا برگشت هزینه ثبت نام وجود ندارد.

 

راه های ارتباطی و تماس:

 

ارسال آثار ایرانیان فقط از طریق لینک سایت فوکوس

سایت اصلی جشنواره: www.VictorPolynsky.com

ایمیل:  VictorPolynsky@gmail.com

تلفن دبیرخانه ایران: کلوپ عکس فوکوس 02188172732 و 09213752248 ساعات تماس 10 تا 18 روزهای شنبه تا چهارشنبه

https://telegram.me/focusclub

https://www.facebook.com/iranFIAP

https://i.instagram.com/focusteam

  دانلود فراخوان فارسی

 

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران

آژانس عکس

تامین محتوای انتشارات

خرید عکس